سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر

در این مقاله به معرفی سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر می‍پردازیم:

انواع سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق به سه گروه آدرس‌پذیر،متعارف و وایرلس(بدون سیم) تقسیم میشوند که در ادامه ما به بررسی سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر می‌پردازیم

سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر

این نوع از سیستم‌های اعلام حریق بیشتر در پروژه‌های بزرگ به‌کار می‌رود که می‌توان محل دقیق آتش‌سوزی را سریعتر مشخص کرد.سیمکشی در این نوع سیستم‌ها به صورت لوپ می‌باشد،یعنی به این صورت که سیم از خروجی لوپ خارج شده و بعد از متصل شدن به تمام قطعات مورد نظر دوباره به ورودی لوپ در کنترل پنل برمی‌گردد.

در سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر هر قطعه دارای کد و آدرس‌ مخصوص خود است که برای آن کد در کنترل پنل آدرس و یا لیبل محل نصب ثبت می‌شود که در این صورت هنگامی که قطعه دچار حریق و یا خطا شود کنترل پنل نوع قطعه،آدرس قطعه،شماره زون و نوع هشدار آن قطعه را نشان می‌دهد.

در بیشتر سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر امکانات و تنظیمات مختلفی وجود دارد که می‌توان از این تنظیمات با توجه به شرایط متفاوت در پروژه‌های مختلف استفاده کرد.به برخی از این امکانات مانند غیرفعال سازی قطعه‌های دلخواه،تغییر میزان حساسیت دتکتورها،افزایش یا کاهش صدای آژیرها و تغییر صدای آژیرها،حالت‌های شب و روز و … می‌توان اشاره کرد.

کد دادن به قطعه‌های آدرس پذیر به دو صورت سخت‌افزاری و نرم افزاری انجام می‌شود که در برندهای مختلف متفتوت است.در تجهیزاتی که به صورت سخت‌افزاری کد می‌گیرند اینکار به وصیله‌ی دیپ سوئیچ‌ها،کلیدهای سلکتوری و کارت‌های آدرس دهی انجام می‌شود.

اما تجهیزاتی که به صورت نرم‌افزاری کد می‌گیرند به وسیله‌ی کنترل پنل آدرس پذیر ،آدرس می‌گیرند.

مزایای سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر

 • دقت بسیار بیشتر در مقایسه با سیستم‌های متعارف و تشخیص دقیق محل وقوع حریق
 • انعطاف‌پذیری بالا در تعریف روابط بین ورودی‌ها و خروجی‌های سیستم
 • عیب یابی سریع‌تر و راحت‌تر نسبت به سیستم متعارف
 • نیاز به کابل کشی کمتر نسبت به سیستم متعارف
 • ارائه امکانات نرم افزاری فراوان جهت کنترل و مدیریت سیستم اعلام حریق
 • درصورت قطعی لوپ تجهیزات از کا نمی‌افتند و از طرف دیگر مدار لوپ تغذیه می‌کنند.در این حالت نمایشگر کنترل پنل قطعی را با خطای مدار باز (O/C fault) نشان می‌دهد.
 • اغلب در پروژه‌های متوسط و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند

معایب سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر

 • بالاتر بودن هزینه استفاده از این سیستمها در پروژه‌های کوچک نسبت به سیستمهای متعارف
 • اگر به هر دلیلی اتصال کوتاه روی لوپ رخ دهد، کنترل پنل خطای اتصال کوتاه را نشان می دهد و کل تجهیزات روی لوپ از مدار خارج می شوند. اگر مدت زمان زیادی لوپ در وضعیت اتصال کوتاه باقی بماند، ممکن است به کنترل پنل آسیب وارد شود.
 • نصب و راه اندازی مشکل و نیاز به برنامه‌ریزی کردن مرکز کنترل و تجهیزات
 • ایجاد سردرگمی در کاربران عمومی نظیر نگهبانان به علت عدم سادگی در بهره‌برداری از مراکز کنترل برخی سازندگان در پاره‌ای از موارد
 • ناسازگار بودن تجهیزات سازندگان مختلف با هم و امکان استفاده از محصولات فقط یک سازنده در بیشتر اوقات

 نرم افزارهای مورد استفاده در سیستم های آدرس پذیر

در سیستم های آدرس پذیر از چند نرم افزار مختلف جهت کاربردهای مختلف استفاده می شود:

نرم افزار کانفیگ و پروگرام لوپ:

از این نرم افزار جهت مشخص کردن تعداد و نوع دیوایس ها روی هر لوپ و همچنین آدرس گذاری، اختصاص دادن خروجی ها و آژیرها به ورودی ها و تجهیزات کشف، زون بندی تجهیزات، غییر سطح حساسیت کاشف های دودی و تغییر کلاس حرارتی دیتکتورهای حرارتی، تغییر رنج صدای آژیرها و… استفاده می شود. نهایتا تغییرات از روی نرم افزار بر روی کنترل پنل بارگذاری می شود.این عمل در بعضی از برندها توسط کابل رابط مخصوص و ارتباط لپ تاپ به کنترل پنل و یا از طریق فلش دیسک صورت می گیرد.

نرم افزار محاسبات لوپ و باطری:

از این نرم افزار جهت محاسبه حداکثر تجهیزات کشف و اعلام حریق، تعیین سطع مقطع و طول کابل و همچنین محاسبه ظرفیت باطری بک آپ استفاده می شود.

نرم افزار مانیتورینگ گرافیکی:

این نرم افزار که در برخی از برندها موجود است، جهت مانیتورینگ گرافیکی پلان پروژه و تجهیزات نصب شده روی پلان استفاده میشود. در این نرم افزار زمانیکه کاشفی در وضعیت حریق قرار بگیرد، روی مانیتور بر روی پلان پروژه دقیقا قابل رویت و بررسی می باشد و اطلاعات و مشخصات دیگری را نیز در اختیار ما قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *